BALÍKOVNA DOPRAVA ZDARMA pro objednávky od 1500Kč a DÁREK k nákupu od 1000Kč

Péče o látky

Prát či neprat, to je to oč tu běží

Prát či neprat, to je to oč tu běží

Prát či neprat, to je to oč tu běží.

Téměř všechny švadlenky si kladou otázku, zda nové látky před šitím prát či neprat? Šicí komunita se tím rozděluje na dva nesmiřitelné tábory, bojující proti sobě. Asi něco v tom duchu, zda kanec je lepší se zelím nebo se šípkovou. A jak to tedy vlastně je? Prát látky před šitím či neprat? Na kolik je prát? Jaké používat prací prostředky?

Zda se rozhodnete látku před šitím vyprat či nikoliv, je čistě na vašem rozhodnutí a pocitu. Neexistuje žádné dogma, které by nařizovalo, že se to smí či nesmí dělat. Hotový výrobek pak také budete prát. Je tu však jeden fakt a to, že s nevypranou látkou se vám bude při šití lépe pracovat. Není ještě zasažená působením pracích prášků, gelů a aviváží, tudíž je „pevnější“ a nekroutí se. Já osobně šiji jen z nepraných látek, a ještě nikdy se mi nestalo, že by se mi hotový výrobek po vyprání nějak výrazně srazil. Málokdy se také stane, že by ušitá věc putovala nejprve do pračky. Dcerka mi většinu věcí bere rovnou od stroje a hned druhý den v tom nutně musí vyrazit do školy.

Jediné, co dělám vždy před šitím i během něj, je to, že látku pořádně propařím žehličkou s parním generátorem. Vyplatí se to zejména u materiálů, kde je vysoký podíl bavlny a mohly by se pak srazit. Srážlivost u těchto látek je zhruba 5-10 %. Poznáte to již po propaření žehličkou. Schválně to vyzkoušejte. Změřte si látku před žehlením a pak po žehlení. Proto je lepší už při koupi počítat s tím, že se látka o kousek srazí a vzít si třeba o 10 cm více.

Všechny naše látky doporučuji prát šetrným způsobem, tedy na 30°C a po rubové straně, v pracích prášcích či pracích gelech bez bělících účinků. Naši dodavatelé také radí, vyhnout se sušičce. Já osobně mám vyzkoušeno, že většina látek zvládne praní na 40°C a kamarádí se i se sušičkou. Jediné, co opravdu nedoporučuji dávat do sušičky, jsou viskózové úpletyteplákoviny, látky s 3D tiskem a softshell.

Softshell perte na šetrný program nebo outdoorový program v prášku či gelu určeném pro sportovní oblečení. Nežehlete, nesušte v sušičce, nepoužívejte aviváž.

Látky nedávejte do octové lázně k ustálení barev, není to potřeba. Látky prošly výrobním procesem, jehož součástí je i ten barvy ustalující. Nedoporučuji používat ani gely a jiné přípravky na skvrny. Raději použijte obyčejnou prací sodu, kterou můžete přidat přímo do bubnu pračky. Barvy látek tak zůstanou jasné a syté a skvrny zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Vyvarujte se také sušení na přímém slunci, a to zejména u viskózových látek a tmavých látek.

Co se týká žehlení, dejte pozor na látky s příměsí polyesteru a látky s lesklým potiskem či 3D tiskem. Vždy žehlete na nízký stupeň po rubu.

Pokud šijete na zakázku, tak látky před šitím neperte, ale při šití musíte vždy raději počítat s pár cm navíc právě pro případ vysrážení po vyprání. Během šití samozřejmě žehličku používat můžete, někdy je to i nutnost.

A jaké prací prášky či gely používat? Opět záleží na vás a na tom, co máte rádi. Já osobně již léta peru výhradně v ekologickém univerzálním pracím gelu Sonett s levandulovou vůní. Aviváž nepoužívám. Místo toho dávám do bubnu pračky odměrku ekologické prací sody. Kombinací těchto dvou přípravků jsem dosáhla toho, že všechny fleky vždy zmizí, prádlo si ponechává své jasné barvy, vlastnosti materiálů zůstávají pořád stejné a oblečení je pořád hezké. Na outdoorové oblečení ze softhellu používám jen prací gel TechWash. A výsledek je také perfektní.

Takže jestli je to lepší se zelím nebo se šípkovou vám neřeknu, ale za sebe mohu konstatovat, že se zelím.

Jak na praní nových látek?

Jak na praní nových látek?

Zrovna vám přišly krásné metráže a vy už se nemůžete dočkat, až usednete k šicímu stroji. Ale pozor, většina doporučení říká, že byste látky před šitím měla vyprat. K čemu je to dobré?

Srážlivost látek

Už se vám určitě někdy stalo, že se vám kupované triko po prvním vyprání a sušení v sušičce srazilo nebo se přetočily švy. Abyste tomu předešla při šití svých originálních kousků, vyprání látky před šitím je nutností. Někteří výrobci udávají přímo srážlivost dané látky, většinou se pohybuje od 1 do 20 %, záleží na materiálu. Syntetické materiály mají nižší srážlivost, přírodní vyšší, rozdíly jsou ale i u bavlněných výrobků, pokud mají příměs elastanu nebo ne. O praní například krásné italské svetroviny už jsme jednou psali. Praní není nutné u stálých materiálů jako je softshell nebo fleece.

Samozřejmě z nové látky se šije lépe, ale může se stát, že po prvním vyprání výsledek vyhodíte, protože nebude mít chtěné proporce. Látky se kromě sušení doporučuje také vyžehlit, aby se zarovnaly případné sklady a lépe se z ní šilo.

IMG_20200909_120955

Hygienický aspekt

I když by nová látka logicky měla být krásně čistá, nemusí tomu tak vůbec být. Nejde o to, že by snad výrobce látky válel někde po zemi, ale při převozu zažijí různé prostředí, manipuluje s nimi více lidí a samozřejmě jsou čerstvé z výroby, a tak mohou být stále napuštěné chemickým ošetřením. Všeho se zbavíme právě praním a můžeme si být jisté, že ušité oblečení bude nezávadné.

Z hygienických důvodů stačí látky přeprat jen na 30°, pokud ale chceme zjistit srážlivost, pereme podle látky a výsledného používání. Látky na ložní povlečení na 60°, běžné bavlněné výrobky na 40° atd. Platit by mělo, že se k látce chováme tak, jak budeme při jejím běžném nošení. Pokud tedy chci šít hedvábný svetřík, který budu prát ručně, asi látku nehodím do pračky a sušičky.

bambus_mix

Jak zajistit látky na praní

Stává se, že látky se při praní na koncích třepí, můžete tomu předejít obšitím látky na overlocku. U pletenin a teplákoviny se zase stává, že se zhruba 2 cm stočí, vyřešit to můžete tím, že koupíte o pár centimetrů více a stočenou látku pak odstřihnete. Narovnávání žehličkou je zbytečně pracné.

A jako poslední bod, pokud máte strach, aby se barevné látky navzájem neobarvily, dejte malý kousek látky před praním do vody s trochou pracího prášku a uvidíte, zda barvy pouští nebo ne.

Jak na svetrovinu, aby byl výsledek perfektní

Jak na svetrovinu, aby byl výsledek perfektní

Milujete svetrovinu? My ano, zvláště tu naši měkkoučkou, heboučkou, ňuňací, italskou pleteninu. ♥

Tento materiál vyžaduje před šitím trochu více péče, výsledek bude ale naprosto perfektní. Jak na to vám poradí naše skvělá zákaznice Eva Veselá, která z tohoto materiálu šije jak pro sebe, tak i na zakázku.

„Tak já mám ušito i z předeprané italské pleteniny a je to super. Opravdu ji chce předem vysrážet a "přetočit", ale je dokonalá, chumlavoučká a teploučká. Také ji můžete šít více na tělo, krásně pruží, je tedy možné ji vypasovat. Třeba rolák mohu dělat o 3 cm užší než u klasického žebra a krásně obepne krk, netlačí a je tak akorát! Už se těším na nové barvičky, nechala se slyšet na našem facebookovém profilu.

Dokonce pro vás natočila videa (Italská pletenina, jak na 100% výsledek a dodatek), ve kterých se dozvíte jak přesně s tímto materiálem pracovat, aby byl výsledek naprosto dokonalý.

Ve videu se dozvíte, proč je dobré látku předem vysrážet (Eva srážela na 40°). Po ušití se totiž látka sráží o 5–10 cm, což je znatelné a musí se s tím počítat. Pokud ji ale dopředu vysrážíte, takový problém nenastane a vy nebudete muset řešit přetočené švy, což je docela dobrá poučka.