BALÍKOVNA DOPRAVA ZDARMA pro objednávky od 1500Kč a DÁREK k nákupu od 1000Kč

Inspirace na šití

Látky s příběhem - VOMBATI a co z nich ušít

Látky s příběhem - VOMBATI a co z nich ušít

Již delší dobu spolupracujeme s holkama z šicího dua MAMAS – Dášou a Bárou. Holky oslovil náš úplet s roztomilými vombatíky a pustily se do šití pyžamka a trička 😊 Níže si můžete přečíst jejich povídání, které nám k šicím projektům napsaly a můžete se podívat i na videa, která při šití natočily.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

Znáte zvíře, které se jmenuje VOMBAT? A víte o něm něco? Já se přiznám, že až do nedávna jsem nevěděla nic. Znala jsem název, ale neměla jsem moc představu ani jak vypadá. K poznání mě přivedla až látka s příběhem z obchůdku Látky konvalinka.

Látky s příběhem jsou jejich nevšedním projektem, který spojuje šití, poznávání, učení a krásnou autorskou tvorbu, která je dostupná všem. Jedná se o příběhy zvířat, přenesených na látku.

latky_s_pribehem_1870-1536x1152

První zaměření padlo na zvíře, které je pro „nás – Středoevropany“ netradiční, protože žije u protinožců v Austrálii. Jsou to již zmiňovaní vombati. Myslím, že by bylo fajn, tuto myšlenku podpořit a dát tak holkám impuls pro vytvoření dalších hrdinů v projektu látky s příběhem.

latky_s_pribehem_1864-1536x1152

Pojďme si tedy představit látkovou vombatí rodinku. V nabídce najdete tři vombatí položky. Metráž, panel pan vombat a panel paní vombatová.

latky_s_pribehem_1861-1536x1152

Co mají společné – obrázek vombatů, je autorská tvorba ilustrátorky Dity Stuchlíkové. Jsou kvalitně natisknuty na úplet gramáže 200g/m a šíře 180 cm. Složení úpletu je 92% bavlna a 8% elastan. Na dotek je materiál příjemný, dostatečně pevný a pružný.

Metráž se prodává po spotřebě, jakou požadujete. Tisk obsahuje obrázky obou vombatů. S modrým šátkem je pan vombat a s růžový náhrdelník má paní vombatová.

Panely se prodávají po kusech. Jeden panel obsahuje bílou část s tiskem jednoho vombata ve středu, o velikosti 75 x 75 cm. Na tuto „bílou“ část navazuje vombatí tisk, o velikosti 100 x 75 cm.
latky_s_pribehem_1856-1536x1152

Vedle bílého panelu je šedý pruh šířky 4 cm se jménem ilustrátorky a prodejce.

latky_s_pribehem_1857-1536x1152

Vombati se liší svou barvou. Pan vombat je více šedý, paní vombatová je více hnědá. Na hlavním panelu mají opačnou orientaci, pan vombat je trochu větší, má „kštici“ a vousy. Na krku modrý šátek. Paní vombatová má na krku růžový náhrdelník. A samozřejmě nechybí ani hranaté hnědé kostičky, tolik typické pro vombaty. 

latky_s_pribehem_1861-1536x1152 latky_s_pribehem_1860-1536x1152

Obrázky jsou krásné dětské a hravé. Osobně bych to viděla na děti do sedmi let. Děti školkového věku z nich budou nadšené. V oblečení s vombaty budou hrdě chodit, a navíc budou i vědět to, co málo kdo ví. Vombat je sice krásný medvídek, ale má jako jediný na světě výjimečnou schopnost! Chcete vědět jaká to je? Já vám to prozradím. Vombati po sobě zanechávají velké množství bobků ve tvaru pravidelných kostiček o velikosti zhruba 2×2 cm. Věděli jste to? Já ne. :o)

A u nás doma to také nikdo nevěděl, ale látky s příběhem nejsou jen o látce! Holky pro všechny, kdo si objednají tuto látku, připravily a natiskly pohádku, bludiště a pár informací, takže všechny informace ve srozumitelné podobě můžete předat svým dětem, stejně jako já.  A dozvědět se, proč vombat po sobě zanechává kostičky.

Abychom látku co nejlépe představili, připravili jsme i několik videí. Na první video o látce, se můžete kouknout zde:

 https://www.youtube.com/watch?v=rt5nYoE0gLs

Už vidím to nové vombatí pyžamko, které zazáří ve školce a paní učitelka přečte dětem pohádku :o).

latky_s_pribehem_2221-1536x1152

Navíc mám pro vás tip. Konec školního roku je za dveřmi, některé dítko bude mít třeba narozeniny, svátek… dá se to vlastně využít po celý rok. Připravte pro něj třeba jen tričko a výlet přímo za živým vombatem. V pražské zoo jsou k vidění již dva – kluk a holka, přesně tak, jak to máme na látce. Ve stylovém tričku můžete zahájit pátrání po hranatých kostičkách!  

Pro inspiraci co ušít z této látky, jsme sáhli po naší klasice – tričku a teplácích, a vytvořili z nich vombatí pyžamo. Více informací se dočtete níže, nebo můžete kuknout na druhé video.

 https://youtu.be/rt5nYoE0gLs 

Já jsem chtěla využít panel na maximum. Můj syn Šimon je zrovna ve velikostech kolem 122 – 128 – 134, jak co mu padne, znáte to. Takže jsem u panelu sáhla po střihu trička 128 a zjistila jsem, že se na panel pohodlně vejde (na panel se vejde i pánské tričko o velikosti L). Šila jsem tričko raglán s dlouhým rukávem. Přední díl je z „velkého“ vombata, rukávy a zadní díl je z malých vombatů. Pokud byste chtěli větší vombatí tričko, tak musíte zvolit krátký rukáv nebo koupit dva panely.

latky_s_pribehem_2138-1536x1152

Kalhoty jsou z vombatí metráže. Pro kalhoty je použit střih na tepláky EASY bez kapes. Také velikost 128.

latky_s_pribehem_2211-1536x1152

Vše je také natočeno krok za krokem ve videu, můžete se kouknout :o). Video je určeno všem, jako inspirace, že do ušití pyžama se můžete pustit i s klasickým šicím strojem. Pyžamo je jedinečné a věřím, že u nás se bude líbit.

https://youtu.be/V2lfT4mNpWw

 

Šicí okénko aneb tip na šití - tričko s pavími pery

Šicí okénko aneb tip na šití - tričko s pavími pery

Moje milé zákaznice a švadlenky,

rozhodla jsme se, vám pravidelně přinášet tipy na šití z našich krásných látek, které mám na eshopu. Na hotovém výrobku si látku můžete lépe prohlédnout a představit si, jak bude asi vypadat na vašem šicím projektu. Z šití vám vždy udělám krátkou reportáž, nafotím pár fotek a natočím video finálního produktu.

IMG_20240518_162702 IMG_20240518_162716

Dnes jsem pro vás připravila klasické tričko s krátkým rukávem a kulatým výstřihem. Tričko je v zadní části dole lehce prodloužené. Spodní okraj je zaoblený směrem ven. Naproti tomu přední díl je dole kratší a oblouk je vedený dovnitř.

IMG_20240518_162407

Na tomto jednoduchém střihu krásně vynikne originální a nádherně barevný vzor. Látka by však šla použít i na ušití šatů nebo tuniky. Byly by z ní i nádherné a originální legíny. 

Metráž, ze které jsem šila, je prémiový viskózový úplet. Tento materiál vyniká jasnými a zářivými barvami. Barvy jsou na tomto typu metráže lehoučce lesklé, což jim dodává na živosti. Viskózový úplet je velmi pružný a zároveň krásně splývavý. Při nošení máte pocit lehkosti a jemnosti. Za jeho kvalitu dám ruku do ohně - barvy krásně drží i po mnoha a mnoha praních a látka nežmolkovatí. Takže oblečení zůstává stále jako nové.

Pokud bude váhat, co byste z této úžasné metráže chtěli ušít, tak můžete kouknout i na naše střihy, určitě si vyberete.

OBOUSTRANNÝ FLEECE a DÁMSKÉ RUKAVICE

OBOUSTRANNÝ FLEECE a DÁMSKÉ RUKAVICE

V rámci spolupráce s dámským duem Mamas tvořící inspirativní web Šijte s námi, jejichž střihy naleznete i u nás na eshopu, Vám dnes představujeme textilní materiál OBOUSTRANNÝ FLEECE. Krásný, hřejivý materiál nejen do chladných dnů. V dílně Mamas z něj holky ušily rukavice a připravily pro vás několik rad, informací a postup jak je ušít. Necháte se inspirovat?

 Na fotce je oboustranný fleece šedé barvy číslo 183. Oboustranný, ale z každé strany vzhledově jiný! Jedná se o dvě spojené vrstvy. Předpokládám, že jsou vrstvy k sobě slepené. Pokoušela jsem se je odtrhnout a nepodařilo se mi to. Z jedné strany je klasický fleece, z druhé „chlupatý“ beránek. Obě vrstvy jsou laděny do šedé barvy. V nabídce jsou nyní dvě barvy - šedá a hořčicová. Já jsem si vybrala půl metru šedé – neutrální barvy.

 Co se týká technických parametrů uvedených dodavatelem. Jedná se o 100% polyester, šíře 145 cm, gramáž 350g/m2, země původu Německo ,cena 295 Kč za 1m. Pere se na 30°, nepatří do sušičky.
Já mohu potvrdit šíři, po odečtení pevných okrajů je k šití použitelná šíře 145 cm. Okraje jsou v tomto případě širší než u běžných látek, ale to je způsobeno spojením vrstev. Není potřeba žehlit, při šití ani po vyprání. Peru jako ostatní mikiny a sušičku nemám.

 Jedná se tedy o „umělotinu“, ale díky tomu má všechny skvělé vlastnosti fleecu – hřeje, drží barvu a tvar (při správném praní), není nasákavý, je lehký, nepáře se, netřepí, trochu pruží, ze strany klasického fleecu se i dobře šije. Obě strany můžete použít jako lícové, je jen na Vás, kterou stranou bude fleece ven. Můžete i kombinovat nebo vytvářet oboustranné výrobky. Chloupek navíc schová nedokonalosti při šití. A na dotek je to krásný hebký materiál, ale díky vrstvám má i objem.
Co je však výhodou, může být i nevýhodou :o). Nevýhodou je vyšší cena než klasický fleece, ale to je dáno přidanou vrstvou s chloupkem. Ze strany chloupku se může někomu hůře šít – chloupky jsou pod patkou. Největší jeho nešvar je však při stříhání – „pouští“ chloupky. Chloupky padají ale jen při střihu, jak je přestřihneme. Poté je hrana hladká a žádné další chloupky nepadají. Pokud stříháte z dvojité látky, dobře si vše sešpendlete, vrstvy po sobě mohou klouzat. U rukavic doporučuji stříhat z jedné vrstvy látky.
Takže žádné zásadní nedostatky tento materiál nemá :o). Ničeho se nebojte a vyzkoušejte ho!
Proč mám materiálu jen půl metru? Můj záměr byl ušít dceři na lyžák teplou kuklu s prostřihem vzadu na culík. Moje představa byla brzy uvedena dcerou na pravou míru a kukla se nekonala. No nechce, ať nechá mamce. Na čem jsem tedy materiál otestovala? Na rukavicích a kapuci se šálou v jednom.

 Kapuce-šála byl pokus. Možná někoho inspiruje, ale já jsem čepicová. U kapuce mě však překvapila hřejivost látky. Rukavice – palčáky ty jsou krásné, chlupaté a hřejivé. A z látky jsem ušila hned dvoje. Jedny s plnou dlaní, druhé s prostřihem dlaně pro rychlé vyndání prstů. V místě zápěstí mají rukavice zevnitř našitou gumu. Jsou vyšší, aby se vsunuly do rukávu a zakončené lemovací gumičkou. Lemovací gumička začistí a zároveň stáhne okraj.

 

 

 

 Postup a střihovou šablonu jsme připravily ve variantě plné i s prostřihem na prsty. Ušít si s námi můžete rukavice dámské a ve větší variantě i pánské. Postup šití je stejný. Střihová šablona, postup i videonávod je pro vás připraven zdarma, materiál vyberete a objednáte tady na Látky konvalinka. Pak už jen trocha času, základní šicí potřeby a chuť do tvoření.

Oboustranný fleece můžete využít i na ušití jarních mikin nebo kabátků, kardiganů. Střihy naleznete přímo u nás na eshopu.

 5985-4_oboustrannay-fleece-mikina         Swafing_Tamme_265_Stella_Bella_314011 (16) 5985-3_oboustrannay-fleece-mikina

Stylový batoh ze softshellu

Stylový batoh ze softshellu

Zimní softshell máme právě v akci a tak jsme si říkali, že by se vám mohl hodit malý tip, co z něj ušít kromě bundy, kabátu či kalhot :-) Naše šijící blogerka Hanka Sedláčková pro Vás vytvořila jednoduchý fotopostup na batoh, který můžete ušít téměř z jakéhokoliv materiálu. Ze zimního softshellu bude pevnější, voděodolný a více vydrží. Díky hebké vnitřní vrstvě bude uvnitř v bezpečí třeba i mobilní telefon nebo tablet.

My jsme volili menší rozměr, protože batůžek byl šití jen na drobnosti jako klíče, telefon a peněženka. Rozměry jednotlivých dílů si můžete upravit a zvětšit dle vašich potřeb.

Při šití jsme použili naše oblíbené klipy Prym a nitě Viga a Talia.

 

Vystřihneme si z látky dva obdélníky - náš rozměr 38x31 cm a pak další dva obdélníky - náš rozměr 8x31 cm a pak ještě dva čtverečky - v našem případě 7x7 cm, ty pak hned přehneme na půl a vytvoříme tak obdélníčky 3,5x7 cm.

334830706_126684626828924_3624506495269718378_n 

 

Obdélníky o rozměru 8x31 cm si na kratších stranách založíme cca 1 cm a prošijeme.

334894363_241270638332521_378215363487682786_n  334925202_1153976091963660_308985380232015850_n  334858465_592057739189523_6474927673194422572_n  

 

Pak si je složíme na půl podél delší strany a následně je našpendlíme na horní strany velkých panelů (obdélníků) lícem k líci. Na každé straně nám bude zbývat do kraje cca 1 cm.

334885049_1346488672800042_671142090300295019_n  334885664_936976407309027_7421822155252762359_n

 

Sešijeme a ideálně začistíme na overlocku nebo cikcakem. Velký obdélník nám nyní po stranách přesahuje cca o 1 cm na každé straně.

334907006_761788505534228_2805562086989114510_n

 

Následně šev rozšijeme. Šijeme po lícové straně velkého obdélníku.

334878767_944529693596235_3690611531508804811_n  334935309_977520436568708_6889358731403438205_n

 

Čtverečky 7x7 cm, které jsme si složili na polovinu, nyní sešijeme, otočíme do lícu a opět přehneme na polovinu. Takto složené je našpendlíme na velký zadní obdélník cca 3 cm od kraje.

334903563_766483884684241_1038514958526233714_n

 

Teď na sebe složíme oba velké obdélníky lícem k líci a po obou stranách a dole sešijeme na rovnostehu a začistíme na overlocku nebo cikcakem.

334942831_2371505549696673_2804028479615790662_n  334892147_6255793377818162_5887409681535938302_n

 

 

Nahoře si ponecháme řetízky a ty pak protáhneme do švu, aby se nám steh nepáral.

334951983_1418336928954455_8721821962714760372_n  334792879_1424451665031955_8895020008048365472_n  

 

Nyní obrátíme do lícu a už budeme mít skoro hotovo.

334905068_909390843641240_100941184311428314_n

 

Už nám zbývá jen protáhnout šňůrky. Připravíme si je přesně tak, jak jsou na fotce. Jejich konce můžeme zašít do kousku softshellu nebo na nich pak uděláme uzlíky, aby nevyklouzly z oček.

334892147_154491740795864_6845655317423577396_n  334924056_1393436478071187_286063685616644037_n 

 

A máme hotovo :-)

334948922_870639630677174_8222010568514390999_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Báječné legíny z veluru

Báječné legíny z veluru

Pokud milujete legíny, tak by vaší pozornosti rozhodně neměl uniknout právě tento střih z Ottobre, na který pro Vás naše blogerka Hanka Sedláčková nafotila fotopostup. Jako materiál zvolila náš super úžasný a pohodlný velur. Střih vytáhla z Ottobre 4/2015, ale můžete použít jakýkoliv osvědčený střih na legíny, který máte vyzkoušený a doplníte se jej jen o další vychytávky.

Při šití jsme používali svorky Prym love, ale můžete použít i klasické špendlíky. Jednotlivé díly si můžete nastříhat našimi ostrými nůžkami značky Prym nebo použít řezací kolečko téže značky. Při řezání doporučujeme použít řezací podložku značky Prym. Pokud budete šít na overlocku, tak doporučujeme použít kvalitní nitě Viga a do klasického šicího stroje nitě Talia. Oboje od značky Ariadna.

Tak a jdeme na to :-)

 

1) Připravíme se střih podle kterého budeme šít. V našem případě Ottobre 4/2015.

IMG-20230217-WA0006  IMG-20230217-WA0035

 

2) Vykopírujeme si střih ze střihové šablony a všechny díly vystřihneme zrcadlově 2x. V našem případě jsme jako materiál použili příjemný a pružný velur. Pokud máte střih bez kapes a poklopce, tak není problém si tyto doplňky do střihu dokreslit podle naší fotografie. 

IMG-20230217-WA0041  IMG-20230217-WA0040

 

3) Na lícové straně zadních dílů si naznačíme umístění zadních kapes. Zadní kapsičky si po obvodu vytužíme proužkem ze zažehlovacího vliselínu. Stejně tak vystužíme i poklopec.

IMG-20230217-WA0009  IMG-20230217-WA0008

 

4) K předním dílům přišijeme "falešné" kapsy. Pokud šijeme na klasickém stroji, tak použijeme pružný steh. Nebo přišijeme klasicky na overlocku.

IMG-20230217-WA0007  IMG-20230217-WA0039  IMG-20230217-WA0011

 

5) Nyní našijeme klíny na zadní díly. Opět použijeme pružný steh nebo sešijeme na overlocku.

IMG-20230217-WA0010  IMG-20230217-WA0019

 

6) Teď si vezmeme díly zadních kapes a založíme si jejich švové přídavky.

IMG-20230217-WA0038

 

7) Všité falešné kapsy a zadní klínky prošijeme z lícové strany na rovnostehu pružným stehem nebo můžeme použít coverlock a prošít na něm. Zadní kapsy prošijeme na rovnostehu, stačí klasickým stehem. 

IMG-20230217-WA0018  

 

8) Založíme si všechny přídavky u zadních kapes, našpedlíme a prošijeme na klasickém stroji. Stačí obyčejným stehem.

IMG-20230217-WA0013  IMG-20230217-WA0012  IMG-20230217-WA0017

 

9) Podle značek, které jsme si udělali na zadní díly, umístíme kapsy. Můžeme našpendlit (já je přilepila klasickým lepidlem v tubě) a přišijeme po stranách. V horních rozích prošijeme do trojúhelníčku, abychom kapsy zajistili proti vytržení.

IMG-20230217-WA0016  IMG-20230217-WA0015

 

10) Nyní sešijeme sedové švy přeních a zadních dílů.  U zadního dílu si dáme pozor, aby nám hezky navazovaly švy u klínků. Sešijeme na overlocku nebo v případě klasického stroje použijeme pružný steh.

  IMG-20230217-WA0037  IMG-20230217-WA0036  IMG-20230217-WA0034

 

11) U předního dílu si pak po lícové straně dvakrát prošijeme poklopec.

IMG-20230217-WA0020  

 

12) Teď sešpendlíme a sešijeme boční švy a následně prošijeme po lícové straně. Sešíváme na overlocku nebo u klasického stroje použijeme pružný steh.

IMG-20230217-WA0033

 

13) Sesadíme si švy v rozkroku a sešpendlíme vnitřní strany nohavic a sešijeme na overlocku nebo v případě klasického stroje použijeme pružný steh.

IMG-20230217-WA0032

 

14) Po lícové straně proštepujeme lícový sedový šev.

IMG-20230217-WA0031

 

15) Nyní si sešijeme gumu. Tu nezapomeneme naměřit ideálně přímo na modelovi, aby hezky seděla a legíny nepadaly.

IMG-20230217-WA0030  IMG-20230217-WA0021

 

16) Našpendlíme si jí po čtvrtinách do pasu, aby nám vyšla hezky rovnoměrně a přišijeme buď pružným stehem nebo na overlocku. U šití na overlocku si dáváme pozor, aby nám nůž neřízl do gumy. Můžeme ji tedy našpendlit kousek od kraje.

IMG-20230217-WA0029  IMG-20230217-WA0028  IMG-20230217-WA0027

 

17) Nyní si gumu založíme. Rovnou si založíme i nohavice a obojí prošijeme na klasickém šicím stroji pružným stehem nebo na coverlocku, pokud ho máme.

IMG-20230217-WA0025  IMG-20230217-WA0026  

 

18) Nohavice prošíváme otočené do rubu a po lícové straně. Lépe se tak dostaneme strojem na potřebné místo a nemusíme nohavice složitě navlékat na volné rameno.

IMG-20230217-WA0022

 

19) A máme ušito :-) 

IMG-20230217-WA0024  IMG-20230217-WA0023

 

 

 

 

 

Jak ušít nákrčník

Jak ušít nákrčník

V minulém článku jsme si ukázali, jak ušít jednoduchou a přitom super designovou čepici. K té se nám bude hodit nákrčník, který je univerzálním doplňkem jak na zimu, tak i na jaro či podzim nebo dokonce i léto. Stačí vhodně zvolit materiál. Na zimní nákrčník se perfektně hodí warmkeeper nebo naše báječná italská svetrovina. Ideálně si z něj střihneme jak vnitřní, tak i vnější díl. Ten vnitřní však dáme tak, abychom ho měli hezky chloupkem do lícu a hřál nám krk. Tudíž z rubové strany uděláme vlastně tu vnější. Na podzim nám bude stačit nákrčník z počesané či nepočesané teplákoviny. Já osobně je z počesané teplákoviny šiji tak, že opět její rubovou stranu dám jako lícovou u vnitřní vrstvy a chloupek mám pak hezky u krku a hřeje mě. Na nákrčník na jaro nám bude stačit úplet. Pokud si rádi dáte něco kolem krku i chladnější den v létě, tak zvolte viskózový úplet a nákrčník ušijte jednoduše z jedné vrstvy. Udělejte jej vyšší oproti klasickému dvojitému nákrčníku. Hezky se vám pak nahrne okolo krku.

 

Jak ušít nákrčník - jednoduchý postup

1) Nejprve si připravíme dva obdélníky. Jeden bude lícová strana nákrčníku (látka se vzorem) a druhý rubová vnitřní strana nákrčníku (jednobarevná látka). V našem případě jsme zkombinovali nepočesanou teplákovinu a úplet. Velikost obdélníku spočítáme tak, že změříme obvod hlavy, od něj odečteme 2 cm a tím získáme rozměr delší strany. Výšku nákrčníku, tedy rozměr kratší strany, zvolíme cca 25 cm. Záleží na tom, jak vysoký nákrčník chceme. Někdo má raději vyšší, někdo nižší :-)

IMG-20221130-WA0024

 

2) Obdélníky na sebe dáme lícem k líci a sešijeme pružným stehem po jejich delší straně. Pokud máte overlock, sešijte na overlocku.

IMG-20221130-WA0025 IMG-20221130-WA0026

 

3) Nyní látku rozložíme a přeložíme opět lícem k líci krátkými stranami na sebe a hezky sesadíme švy.

IMG-20221130-WA0027 IMG-20221130-WA0028

 

4) Našpendlíme nebo použijeme svorky a opět sešijeme pružným stehem. 

IMG-20221130-WA0029 IMG-20221130-WA0030 

 

5) Nyní tunel přeložíme napůl.

IMG-20221130-WA0031 

 

6) Máme tak na sobě čtyři vrstvy látky. Dvě vnitřní vrstvy složíme dovnitř. Krajní látky sesadíme švy  k sobě.

IMG-20221130-WA0032 IMG-20221130-WA0033 

 

7) Opatrně sešíváme a hlídáme si, aby vnitřní látky zůstaly uvnitř. Sešíváme dokola a postupně vytahujeme látku z vnitřku.

IMG-20221130-WA0034 

 

8) Ke konci šití si necháme volný otvor pro přetočení nákrčníku, protože ho nyní máme celý rubem nahoru.

IMG-20221130-WA0035 IMG-20221130-WA0036 

 

9) Nyní přetočíme celý nákrčník do lícu. Švové záložky otvoru složíme do rubu a sešijeme slepým (matracovým) stehem.

IMG-20221130-WA0037 IMG-20221130-WA0038 

 

10) A máme hotovo :-)

IMG-20221130-WA0039

 

 

 

Jak ušít dětskou čepici

Jak ušít dětskou čepici

Čepice mají jepičí život :-) To by asi potvrdila každá maminka. Určitě to znáte také. Ráno dáte potomkovi do školky či školy novou parádní čepici a odpoledne si dítě již vyzvedáváte bez čepice.

My si dneska ukážeme, jak jednoduše a rychle ušít čepici novou a ještě naprosto originální a vylepšenou :-)

Vycházet můžete z klasického a úplně obyčejného střihu na čepici, který máte doma a máte ho velikostně vyzkoušený. 

A jdeme na to :-) V návodu Vám ukážeme rovnou dvě originální a neokoukané varianty střihu :-)

 

Čepice - varianta s designovým proužkem 

1) Připravíme si střih na čepici, dále hlavní vrchní látku a spodní látku na vnitřek čepice. Pokud chceme čepici teplejší, tak použijeme teplákovinu nebo warmkeeper. Pro lehčí čepici budeme volit úplet

TIP: Pokud chcete opravdu teplou čapku, tak jako vrchní látku použijte designovou teplákovinu se vzorem a do rubu čepice dejte warmkeeper, který ale otočíte chlupem "k hlavě" - takže vlastně rub warmkeeperu bude jako lícová strana uvnitř čepice :-)

IMG-20221130-WA0000

 

2) Střih vykopírujeme na látku. Vždy 2x vrchní vrstvu a 2x na spodní vrstvu. Já jsem ještě udělala ozdobný proužek široký cca 5 cm.

IMG-20221130-WA0001

 

3) Proužek přeložíme napůl a našpendlíme na spodní díl vrchní látky.

IMG-20221130-WA0002

 

4) Sešijeme na overlocku nebo pružným stehem na klasickém stroji.

IMG-20221130-WA0003

 

5) Našpendlíme horní díl vrchní látky

IMG-20221130-WA0004

 

6) Sešijeme a sežehlíme.

IMG-20221130-WA0005

 

7) Proužek prošijeme, aby neodstával. Použijeme pružný steh nebo můžeme prošít na coverlocku.

IMG-20221130-WA0006  IMG-20221130-WA0007

 

8) Sesadíme oba díly vrchní látky na sebe lícem k líci.

IMG-20221130-WA0008

 

9) Sešijeme pravý a levý oblouk čepice.

IMG-20221130-WA0009

 

10) Sesadíme si vrchol čepice tak, aby švy byly proti sobě a na lícu nám vznikl pěkný křížek.

IMG-20221130-WA0010

 

11) Opět sešijeme.

IMG-20221130-WA0011

 

12) Čepici přetočíme do lícu a vyžehlíme.

IMG-20221130-WA0012

 

13) A jdeme na spodní vrstvu. Látku sešpendlíme a sešijeme. Kdo si už věří, může sešít oba obloučky bez špendlení :-) Při sešívání si nezapomeneme nechat v jednom oblouku otvor na přetočení čepice.

IMG-20221130-WA0013 IMG-20221130-WA0014

 

14) Stejně jako u vrchní vrstvy i nyní sesadíme vrchol čepice tak, abychom měli švy hezky na sobě a z lícu nám vznikl pěkný křížek.

IMG-20221130-WA0015

 

15) Vrchní čepici vložíme do spodní a sesadíme boční švy.

IMG-20221130-WA0016  IMG-20221130-WA0017

 

16) Čepici sešpendlíme dokola a sešijeme pružným stehem

IMG-20221130-WA0018  IMG-20221130-WA0019

 

17) Nyní použijeme otvor ve spodní látce a celou čepici jím pomalu a opatrně protočíme na líc.

 IMG-20221130-WA0020  IMG-20221130-WA0021

 

18) Přídavek švu volného otvoru sežehlíme do rubu a sešpendlíme. Následně sešijeme v ruce skrytým stehem nebo prošijeme na rovnostehu. 

IMG-20221130-WA0022

 

19) Spodní čepici vložíme do vrchní látky a máme hotovo :-)

IMG-20221130-WA0023

 

A ještě si ukážeme, jak na rohatou čepici :-)

 

Čepice - varianta rohatá

 1) Vnitřní díl čepice opět vykopírujeme podle střihu na látku. Z vnější látky si uděláme obdélník,  kde jeho delší strana se bude rovnat obvodu hlavy a kratší strana bude cca 25 - 30 cm dlouhá.

IMG-20221130-WA0040

 

2) Obdélník přeložíme lícem k lící a sešijeme po jeho kratší straně. Vnitřní čepici odšijeme stejným způsobem jako u modré varianty.

IMG-20221130-WA0041

 

3) Sesadíme švy hezky k sobě a kratší oblouk sešijeme.

IMG-20221130-WA0042  IMG-20221130-WA0043

 

4) U obdélníku máme sešitou kratší stranu a jedné delší straně složíme takto - viz. foto

IMG-20221130-WA0044

 

5) Složený vrchol vnější obdélníkové části čepice a následně jej sešijeme. 

IMG-20221130-WA0045  IMG-20221130-WA0046

 

6) Vnitřní čepici vložíme lícem k líci do vnější a sešpendlíme.

IMG-20221130-WA0047  IMG-20221130-WA0048

 

7) Čepici sešijeme dokola a nezapomeneme si nechat malý otvor na přetočení do lícu. Čepici opatrně protáhneme a přetočíme do lícu. Sežehlíme přídavky švu u otvoru na přetočení a otvor sešijeme skrytým stehem nebo prošijeme pružným stehem na rovnostehu.

IMG-20221130-WA0049  IMG-20221130-WA0050

 

8) A máme hotovo :-)

IMG-20221130-WA0051  IMG-20221130-WA0052 

 

 

 

Jak na jednoduché triko s netopýřím rukávem z příjemného viskózového úpletu

Jak na jednoduché triko s netopýřím rukávem z příjemného viskózového úpletu

Tričko s netopýřím rukávem je velmi módní a hodí se na jaro i léto. Viskózový úplet je příjemný a lehký, ideální do teplejšího počasí. Nafotila jsem vám krok po kroku celý postup, abyste si ho i vy mohla doma ušít. Je to velmi jednoduché!     

1) Podle střihu (můžete vycházet třeba ze střihu Šijeme hravě Triko Netopýr) si připravíme jednotlivé díly – přední a zadní díl, 2x rukáv. Jako látku používám tento krásný abstraktní vzor z naší nabídky. Najdete tu ale další krásné viskózové úplety a můžete si tak vybrat, co de vám nejvíce hodí do šatníku. Já jsem si základní střih ještě trochu upravila rukáv jsem zkrátila o cca 20 cm a tuto délku nahradila zdvojeným vyšším lemem, který obepíná ruku a tričko tak vypadá elegantněji. Do spodní části trika jsem také střihla zdvojený lem, tričko bude hezky držet na bocích a může se nosit podkasané.

2) Nejprve si položíme na sebe přední a zadní díl lícem k líci a sešpendlíme si je v ramenou. Tip na špendlení – sešpendlíme si nejprve kraje a pak špendlíme na střídačku od jednoho i druhého kraje směrem ke středu. Látka nám tak hezky vyjde a nikde nebude přebývat.

3) Díly sešijeme v ramenou na overlocku. Látku si dáme pod patku i se špendlíkem a teprve pak špendlík vyjmeme. Zajistíme si tak látku pod patkou a jednotlivé díly se při začátku šití neposunou.

4) Díly sešité v ramenou si rozložíme na pracovní stůl lícem nahoru, abychom před sebou měli část, ke které budeme přišívat rukáv. Na rukávu si špendlíkem vyznačím střed.

5) Nyní si rukáv otočíme lícem k lícové části sešitých dílů a vyznačený střed přišpendlíme na ramenní šev, šev sklopíme do předního dílu. Dále si zašpendlíme pravý a levý konec a pak pokračujeme ve špendlení na střídačku směrem ke středu. To samé uděláme i s druhým rukávem.

6) Našpendlené rukávy přišijeme na overlocku.

7) Nyní sešijeme přední a zadní díly k sobě včetně rukávu. Nejprve si sešpendlíme švy v průramku, uděláme z nich takzvaný „zámeček“ – jeden sklopíme doprava a druhý doleva, při šití se nám tak nepohnou a budou hezky lícovat. Následně zašpendlíme pravý a levý konec sešívané strany a dále na střídačku špendlíme směrem ke středu. Tímto způsobem špendlení dosáhneme rovnoměrného rozložení látky a vše si hezky při šití sedne.Stejným způsobem našpedlíme i druhou stranu.

8) Obě strany sešijeme na overlocku.

9) Dále si připravíme vylepšení rukávu, aby tričko působilo elagantnějším dojmem. Na přeložku si vystřihneme tvar jako na fotce. Na výšku cca 20 cm, v dolní části kde je látka přeložená bude rozměr podle vašeho zápěstí a horní část bude rozměrově odpovídat obvodu vašeho předloktí. 

10) Nyní si díl rozložíme a následně přeložíme lícem k líci, abychom ho mohli sešít v jeho nejdelší části. Sešijeme na overlocku. To samé uděláme i s druhým dílem.

11) Oba díly protočíme rubem na rub a vznikne nám tak zúžené zakončení rukávu.

12) Než toto zakončení všijeme do rukávů, tak si jej vyzkoušejte na ruce. Budete mít jistotu, že dobře sedí. Pokud bude díl někde volnější, tak jej ještě můžete zúžit na overlocku.

13) Následně tento díl vložíme lícem k líci do rukávu trika, které je otočené do rubu. Budeme šít tedy z vnitřní strany, tzv. v tunelu. Nejprve si špendlíkem zafixujeme šev rukávu a švy zakončení rukávu, hezky je sesadíme proti sobě do zámečku, aby nám šev neujel při šití a vše z lícu hezky sedělo. Pak si díl zašpendlíme dokola. Zkušenější švadlenky si nechají jen špendlík ve švu a díly si mohou srovnat na sebe při šití.

14) Dále si šev se špendlíkem vložíme pod patku overlocku, špedlík vytáhneme a díly sešijeme k sobě.

15) Protože šijeme dokola, šev zakončíme přejetím kousek přes začátek a pak plynule vyjedeme ven. Řetízek odstřihneme od stroje a za jednu nitku zatáhneme, abychom šití zafixovali a nitě se nepáraly. Pak odstřihneme.

16) Díl je všitý a švy nám na sebe z lícové strany hezky navazují.

17) Takto bude vypadat rukáv po sešití a všití koncového dílu.

18) Nyní si změříme obvod průkrčníku. 

19) Mně vyšlo 70 cm. U hodně pružných látek odečítám od celkového obvodu 6 cm a průkrčník vždy krásně sedí. Takže máme délku 64 cm.

20) Z úpletu si ustřihneme proužek široký 3,5 cm a dlouhý 60 cm. Já na odměření šířky proužku používám klasické pravítko, které má na výšku právě 3,5 cm a řežu přímo podle něj. Proužek si pak přeložíme na půl.

21) Konce sešijeme na overlocku. Šev si pak složíme na polovinu a v půlce jej nastřihneme k rovnému šití. Následně dáme jeden díl doprava a druhý doleva. Šev se nám tak lehce zplacatí a nebude tlačit ani ty nejnáročnější z náročných.

22) Přeložený šev zafixujeme špendlíkem a dále si přeložený proužek rozdělíme na čtvrtiny.

23) Na čtvrtiny si rozdělíme i průkrčník. Nejprve si určíme polovinu zadního dílu – ramenní švy dáme na sebe a vyznačíme si polovinu na zadním díle. Pak si opět dáme ramenní švy na sebe a vyznačíme si polovinu předního dílu. Ale ještě nemáme hotovo.

24) Nyní si dáme oba špendlíky na předním a zadním díle na sebe a určíme si polovinu z části, která mezi nimi zbývá na jedné i druhé straně. Pozor – polovina není na ramenním švu! Nyní máme průkrčník i lemovací proužek rozdělený přesně na čtvrtiny. Triko máme otočené do rubu a do průkrčníku vešpendlíme proužek. Dáváme špendlíky na špendlíky.

25) Průkrčník vložíme pod patku stroje tak, že tam umístíme sešpedlenou část i se špendlíkem, patku dáme dolů, špendlík vytáhneme a kousek odšijeme. Nyní si do ruky chytneme další špendlík a proužek hezky natáhneme na délku, kterou má nyní průkrčník mezi patkou a špendlíkem, který držíme v ruce. Natahujeme pouze proužek, nikoliv tričko. Vrstvy látky si hezky srovnáme na sebe a pomalu šijeme dál až ke špendlíku, který máme v ruce. Ten vyndáme, opět kousek odšijeme a zase proužek natáhneme a takto jedeme dokola až dojedeme na konec. Protože šijeme dokola, tak opět přejedeme kousek přes začátek šití, nitku zatáhneme a odstřihneme.

26) Takto bude vypadat všitý lem průkrčníku.

27) Nyní si připravíme spodní lem trička. Je to pruh látky přeložený napůl, na stranách mírně skosený, užší část je dole u přeložky a širší část nahoře. Tyto díly ustřihneme dva. Tvar vlastně kopíruje naše boky, které také nejsou úplně rovné. Délku tohoto lemu si musíte vyzkoušet, neměl by vám být volný, měl by hezky držet na bocích, aby triko mohlo být podkasané.Následně díly rozložíme a dáme je lícem na líc a sešijeme v bocích.

28) Pruh pak složíme napůl, švy na švy. Švy si zafixujeme špendlíky a pak si dalšími dvěma špendlíky vyznačíme polovinu každé strany. Budeme tak mít sešitý díl rozdělený na čtvrtiny.

29) Na čtvrtiny si rozdělíme i dolní okraj trička otočeného naruby. Lem do trička vložíme a opět vešpendlíme špendlík na špendlík. Švy sešpendlíme proti sobě do „zámečku“, aby se při šití nehly. Lem je kratší než obvod spodního dílu, při šití ho budeme natahovat.

30) Opět budeme šít „v tunelu“. Takto připravené díly vložíme špendlíkem pod patku, ideálně pod patku dáme jako první sešpendlené švy, aby se nám nehly. Kousek odšijeme, pak si vezmeme do ruky lem i tričko v místě, kde je další špendlík, lem natáhneme, okraje látek srovnáme na sebe a šijeme a takto celé dokolečka. Na konci opět přejedeme přes začátek šití a zatáhneme nitku, aby se šev nepáral.


A máme hotovo! Švy nám na sebe hezky navazují. Výsledek je krásné, módní triko, které můžete nosit klidně i celý rok.

Už vás omrzel svetr s jelenem od Ježíška?

Už vás omrzel svetr s jelenem od Ježíška?

Díky svetrovině můžete mít nový svetr během chvilky a nemusíte ani vyndávat pletací jehlice, stačí šicí stroj.
 
Pokud už vás omrzely zimní svetry a chcete něco pěkného na jaro, ušijte si nové přesně podle svých představ. S našimi italskými svetrovinami nešlápnete vedle a budete se v nich cítit jako v kašmíru. Tento materiál se při stříhání nepáře a nekroutí, krásně se s ním pracuje a jde šít i na klasickém šicím stroji.
 
Odložte pletací jehlice, objednejte si naši svetrovinu a vytáhněte šicí stroj. Máme je pro vás v předobjednávce za super cenu, tak neváhejte. Objednat je můžete přímo v naší facebookové skupině Látky konvalinka.
Jak na svetrovinu, aby byl výsledek perfektní

Jak na svetrovinu, aby byl výsledek perfektní

Milujete svetrovinu? My ano, zvláště tu naši měkkoučkou, heboučkou, ňuňací, italskou pleteninu. ♥

Tento materiál vyžaduje před šitím trochu více péče, výsledek bude ale naprosto perfektní. Jak na to vám poradí naše skvělá zákaznice Eva Veselá, která z tohoto materiálu šije jak pro sebe, tak i na zakázku.

„Tak já mám ušito i z předeprané italské pleteniny a je to super. Opravdu ji chce předem vysrážet a "přetočit", ale je dokonalá, chumlavoučká a teploučká. Také ji můžete šít více na tělo, krásně pruží, je tedy možné ji vypasovat. Třeba rolák mohu dělat o 3 cm užší než u klasického žebra a krásně obepne krk, netlačí a je tak akorát! Už se těším na nové barvičky, nechala se slyšet na našem facebookovém profilu.

Dokonce pro vás natočila videa (Italská pletenina, jak na 100% výsledek a dodatek), ve kterých se dozvíte jak přesně s tímto materiálem pracovat, aby byl výsledek naprosto dokonalý.

Ve videu se dozvíte, proč je dobré látku předem vysrážet (Eva srážela na 40°). Po ušití se totiž látka sráží o 5–10 cm, což je znatelné a musí se s tím počítat. Pokud ji ale dopředu vysrážíte, takový problém nenastane a vy nebudete muset řešit přetočené švy, což je docela dobrá poučka.